Co je Valdaj

Logo GAZ

Každý z Vás jistě zná automobily vyráběné firmou GAZ z Nižného Novgorodu již více než 70 let, přesněji od roku 1932. Právě v tomto roce byla na základě spolupráce s firmou Henryho Forda postavena v Rusku první automobilka na výrobu nákladních a později i osobních či terénních automobilů.

V České republice jsou nejznámějšími modely osobních vozidel Poběda či Volha, limuzíny Čajka, terénní automobily GAZ 69 (které se staly základem pro výrobu vozidel UAZ či licenčních rumunských vozidel ARO) a nákladní automobily GAZ 53 nebo 66, které sloužily v naší armádě ještě donedávna.

Historie výroby nákladních automobilů GAZ

GAZ - Valdaj

Prvním vozidlem vyrobeným dne 29. ledna 1932 přesně v 19 hodin 15 minut v Nižněm Novgorodu (později Gorkém) byl NAZ-AA na fotografii (původní název automobilky byl Nižgorodský automobilový závod) Právě od tohoto momentu se začala psát bohatá historie výroby nákladních automobilů GAZ.

K dvounápravovému modelu GAZ-AA se v roce 1934 přidal třínápravový GAZ-AAA. GAZ-AAA se vyráběl pouze do začátku války. Během války byl z důvodu nedostatku materiálu pro výrobu vozidel zjednodušen původní GAZ-AA který získal nové označení GAZ-MM

GAZ - Valdaj

Během 2. Světové války se kvůli nedostatku pohonných hmot objevila také verze GAZ - 42 spalující dřevoplyn.

Po skončení 2. Světové války v roce 1946 se na výrobním pásu automobilky GAZ objevil nový model GAZ-51, který vnějším designem připomíná americký STUDEBAKER dodávaný během války v rámci pomoci USA válčícímu Sovětskému svazu.

O další dva roky později tedy v roce 1948 se na výrobním pásu objevila modifikace vozidla GAZ-51 s pohonem obou náprav pod označením GAZ-63. Oba tyto modely se licenčně vyráběly i v polském Lublinu a dodávaly do ČSSR.

GAZ - Valdaj

Od roku 1964 vystřídal na výrobním pásu GAZ-63 nový model GAZ-66, který donedávna využívala hojně i naše armáda.

Model GAZ-51 byl v roce 1975 zaměněn novou modelovou řadou GAZ- 5204

Modelová řada GAZ-5204 se vyráběla souběžně s novější modelovou řadou GAZ-5312, která se dostala do výroby v roce 1984, až do konce 80-tých začátku 90-tých let.

GAZ - Valdaj

Od roku 1992 až do dnešních dnů zastupuje ve výrobním programu automobilky GAZ třídu střednětonážních automobilů s pohonem zadní nápravy model GAZ-3307 a s pohonem obou náprav model GAZ-3308 SADKO.

Od roku 1995 byla zahájena výroba také lehkých nákladních automobilů do celkové hmotnosti 3,5 tuny s označením GAZ - GAZelle resp. GAZ-3302 a GAZ-2705.

GAZ - Valdaj

V roce 2000 rozhodlo vedení akciové společnosti GAZ o modernizaci lehkých nákladních automobilů GAZ - GAZelle a o vývoji nové modelové řady GAZ-3310 VALDAJ.

Vozidla GAZ 3310 VALDAJ byla od počátku projektována jako střední cesta mezi modely GAZ-3302 GAZelle v kategorii do 3,5 tuny a GAZ-3307/3308 SADKO v kategorii do 7,5 tuny. Dle zadání vedení firmy se mělo jednat o městský nákladní automobil, který bude sdílet podvozkovou část s modelem GAZ-3307 (7,5tuny) a modernizovanou kabinu získá od modelu GAZ-3302 GAZelle. Na rozdíl od obou jmenovaných modelů měl být model GAZ-3310 vybaven silným turbodieselovým motorem, kotoučovými brzdami všech kol se systémem ABS.

GAZ - Valdaj

Po čtyřech letech vývoje, na kterém se podílely i světové firmy jako například KNORR-BREMSE (brzdový systém a ABS) byla dne 1.1.2004 oficiálně zahájena sériová výroba nového modelu GAZ-331040 a 331041 s motorem MMZ (popřípadě na přání i IVECO)

V polovině roku 2005 byla výroba přenesena i do litevského montážního závodu RAG ve městě Rokiškis, kde jsou již třetím rokem montovány vozy GAZ - GAZelle určené výhradně pro prodej v Evropské unii. Také vozy GAZ - Valdaj s označením GAZ-331070 resp. 331071 osazené motorem ANDORIA EURO3 splňují náročná kritéria evropských zákazníků a splňuj veškeré požadavky nutné pro certifikaci těchto vozidel v kategorii N2 v Evropské unii.

Právě na tuto slavnou historii nákladních vozidel GAZ dnes navazuje poslední modelové provedení řady GAZ - Valdaj, které do České republiky dováží firma AUTO MAX spol. s.r.o.

Vozidla GAZ - Valdaj v České republice

GAZ - Valdaj

Firma AUTO MAX dováží do České republiky výhradně vozidla GAZ licenčně vyráběná v evropském výrobním závodě "Rokiškio Autogamykla" (RAG) ve městě Rokiškis (Litva). Při montáži vozidel GAZ - VALDAJ stejně jako při výrobě vozidel GAZ - GAZelle společností RAG i následující distribuci zajišťované v Evropě firmou AVC (Litva) jsou dodržována celoevropská pravidla výroby, homologací a prodeje. Pří výrobě je použito mnoho komponentů vyráběných v rámci EU. Všechna vozidla určená pro evropský trh procházejí nejen důkladnější a pečlivější montáží, ale jsou také doplňkově ošetřována dodatečnou antikorozní úpravou.

Vozidla modelové řady GAZ - Valdaj jsou nabízena ve třech hlavních provedeních jako valník či podvozek dodatečné montáži s rozvorem 3310 mm. S označením 331070 s jednoduchou 3 místnou kabinou, valník či podvozek k dodatečné montáži s rozvorem 4000 mm. s označením 331071 s jednoduchou 3 místnou kabinou a valník či podvozek k dodatečné montáži s rozvorem 4000 mm. s označením 331073 s dvojitou 6 místnou kabinou. Všechny tyto modely mají trvale poháněnou zadní nápravu s dvojitou montáží.

Využití

GAZ - Valdaj

Vozidla Valdaj jsou díky své konstrukční jednoduchosti, maximální variabilitě a nízkým provozním nákladům ideálním pomocníkem pro vaše podnikání. Díky své celkové hmotnosti do 7,5 t jsou tato vozidla vhodná pro firmy, které hledají levný nákladní automobil s nízkými provozními náklady a vozidla GAZ - GAZelle jsou pro ně díky celkové hmotnosti do 3,5 tuny nevhodná.

GAZ - Valdaj

Vozidla GAZ - VALDAJ jsou také ideálním podvozkem pro montáž různých typů nástaveb. V centrech měst je jejich řízení, díky dobré manévrovatelnosti zajištěné krátkým rozvorem, standardně montovaným posilovačem řízení a výborným poloměrem otáčení, dokonalým požitkem. Jednotlivé převodové stupně pětistupňové převodovky byly zvoleny tak, aby zajišťovaly vozu dobrou dynamiku i při plném zatížení. Standardně montované vzduchem ovládané kotoučové brzdy s ABS od firmy KNORR-BREMSE na všech kolech se postarají o dostatečnou deceleraci plně zatíženého vozu.

GAZ - Valdaj

Díky konstrukci podvozku a použitým pneumatikám o rozměru 215/75R17,5 má valníková nástavba vozu GAZ - Valdaj nakládací hranu umístěnou pouze metr nad zemí což výrazně ulehčuje manipulaci s nákladem. Využitelnost vozidel GAZ - Valdaj zvyšuje možnost montáže celé řady nástaveb, které plně uspokojí potřeby Vaší firmy. Jmenovat veškeré typy nástaveb by asi nemělo smysl a tak jmenujme alespoň ty základní valníkové, sklápěčové, skříňové či kontejnerové.

Konstrukce

GAZ - Valdaj

Celou modelovou řadu GAZ - VALDAJ charakterizuje odolná masivní konstrukce postavená na žebřinovém nosném rámu z podstatně většího modelu GAZ-3307 (celková hmotnost do 10t.) a tuhých nápravách zavěšených na listových perech. Zadní náprava je osazena dvojitou montáží, což zajišťuje u celé modelové řady užitkovou hmotnost do 4500 kg. Hydraulický posilovač řízení je součástí základní výbavy. Brzdový vzduchem ovládaný systém s posilovačem ovládá přední i zadní kotoučové brzdy (zadní se zátěžovým regulátorem). Všechna vozidla GAZ - VALDAJ jsou již ve standardní výbavě osazena systémem ABS od firmy KNORR-BREMSE. I díky výkonnému brzdovému systému mohou být všechna provedení vozidel GAZ - Valdaj vybavena tažným zařízením pro tažení přívěsu do celkové hmotnosti 7.500 Kg. Pohonnou jednotkou použitou ve vozidlech GAZelle dovážených firmou AUTO MAX je výhradně vznětový přeplňovaný motor ANDORIA 4Cti107/A9 s objemem válců 4360 cm3, splňující ekologickou normu EURO 3 s výkonem 100 kW a kroutícím momentem 470 Nm.

Standardní a příplatková výbava

GAZ - Valdaj

Všechna vozidla GAZ - Valdaj dodávaná na český trh firmou AUTO MAX, s.r.o. jsou vybavena dle platných předpisů Evropské unie. Mezi položkami standardní výbavy můžete nalézt například: posilovač řízení, kotoučové brzdy na všech kolech, ABS, tachograf (od 1.7.2006 digitální), omezovač rychlosti, výškově nastavitelný sloupek řízení ve dvou směrech, výkonnou topnou a ventilační soustavu kabiny vozidla a mnohé další.

V rámci příplatkové výbavy může být Váš nový vůz vybaven řadou prvků zpříjemňujících Vaše použití vozu GAZ - Valdaj jako například: vzduchem odpružené a výškově nastavitelné sedadlo řidiče, autorádio, vyhřívaná zpětná zrcátka, couvací senzory a mnohé další.

Záruka a servis

GAZ - Valdaj

V rozvinuté autorizované prodejní a servisní síti AMC - AUTA DO TERÉNU získáte při nákupu vozu záruku 36 měsíců (neboli 3 roky) nebo do ujetí 100 tis. km. Na území ČR je vám v rámci tohoto systému nyní k dispozici více než 20 profesionálních servisů.

Všechna servisní střediska mají vyškolené týmy profesionálních mechaniků připravených vyřešit Váš problém. Všechna servisní střediska jsou zásobována náhradními díly z centrálního skladu náhradních dílů, který se nachází v České republice. Díky tomu je doba oprav Vašeho nového vozu zkrácena na minimum.

25.11.2006 11:35:12
ja.murtinger
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one