AUTOMOBILY GAZ díl 3

Automobily GAZ

3.díl Nezapomenutelmá Poběda. Převzato z časopisu svět motorů, z roku 1982.

Automobily GAZ
Automobily GAZ
Automobily GAZ
Automobily GAZ
Ve vývojové řadě osobních automobilů z Gorkého zaujímá výjimečné postavení úhledný pětimístný sedan se splývavou zádí. který se pod typovým označením GAZ-M 20 začal vyrábět koncem jara 1946. Vůz, který příznivci motorismu v mnoha zemích světa znají pod jménem Poběda, tvoří významnou kapitolu pová­lečné historie značky GAZ - vždyť se vyráběl déle než dvanáct let a podle statistických záznamů výrobce spatřil světlo" světa v úctyhodném počtu 236 tisíc kusů. I v nejtěžších válečných letech mysleli sovětští lidé na budoucí mírový život a snažili se v předstihu připravovat nové výrobky. Nejinak tomu bylo i s auto­mobilem GAZ-M 20, na jehož konstrukci začali v Gorkém pracovat až v únoru 1943 a jenž později na počet vítězství Sovětské armády nad fašisty dostal jméno .. Po­běda".
 
V listopadu 1944 byly hotové první proto-'­typy. těsně po skončení války -19. června 1945 - vystavovali Gorkijští svůj nový automobil v moskevském Kremlu, kde se s ním podrobně seznámili představitelé ústředního výboru KSSS a sovětské vlády. 26. srpna téhož roku pak Státní výbor obrany SSSR přijal významný dokument o poválečném rozvoji sovětského auto­mobilového průmyslu - důležité místo v něm pochopitelně zaujímala automobil­ka GAZ a její nový vůz Poběda. První sériové automobily nového typu vyjely na sovětské silnice v červnu roku 1946. Zpočátku se měla Poběda vyrábět ve dvou provedeních: slabší poháněl čtyřválec o objemu 2112 cm'. silnější mělo dostat řadový šestiválec 2850 cm'- Nakonec do sériové výroby 'postoupila jen verze se čtyřválcovým motorem o výkonu 37 kW. Poběda s charakteristickou čtyřdveřovou pětimístnou karosérií. se splývavou zádí měla rozvor náprav 2700 mm. délku 4665 mm. šířku 1695 mm a výšku. 1640 mm, pohotovostní hmotnost nepře­vyšovala 1460 kg. Koncepce vozu byla samozřejmě klasická - vpředu uložený motor spojený s třístupňovou převodov­kou poháněl 'kola zadní tuhé nápravy, odpružené podélnými listovými pery. Přední kola byla zavěšena nezávisle na lichoběžníkových polonápravách se svis­lými vinutými pružinami. Poběda jezdila na pneumatikách rozměru 6.00-16 a do­sahovala největší rychlostí 105 km/h.
V roce 1949 prošla Poběda první větší. modernizací - dostala např.  lehčí" stálý převod zadní nápravy (5,12 namísto pů­vodního 4,7), pozměněnou masku a tlu­miče výfuku přemístili z blízkosti palivové nádrže ke středu vozu. O necelý rok později se pak začala sériově montovat nová třístupňová převodovka se synchro­nizací druhého a třetího stupně a s řadicí pákou pod volantem (vozy prvních sérií měly řadicí páku na středním tunelu). Druhá modernizace Pobědy se uskuteč­nila v roce 1955. Upravený motor s novým' karburátorem, zdokonalená brzdová soustava. nový volant a modernizovaná přístrojová deska, nová maska - to byly hlavní změny, jimiž se mohla pochlubit Poběda s typovým označením GAZ-20 V. Tento automobil se vyráběl až do roku 1958. poslední dvě sezóny souběžně s no­vým sedanem GAZ-21 .. Volga". Ale nep­ředbíhejme ...
 
 

 
 
Připomeňme si například, že už v roce 1948 se objevila Poběda s upravenou přední a zadní částí karosérie - tento vůz měl místo splývavé zádě klasickou stupňovitou záď, ale do sériové výroby se nedo­stal. V období 1949 až 1953 se na bázi Pobědy vyráběly kabriolety, nebo přesněji polokabriolety (dveře i s rámy zůstaly zachovány, jen původní plechovou stře­chu nahradila otevírací plátěná střecha). Ve srovnání s běžným sedanem téhož typu měl kabriolet asi o 35 kg větší hmot­nost, navíc pochopitelně vykazoval i horší aerodynamické vlastnosti. Celkem v prů­běhu necelých pěti let vyrobili v Gorkém 14220 vozů Poběda se skládací plátěnou střechou. Zapomenout bychom neměli ani na to. že Poběda - resp. její licenční obměna Varšava - položila základ auto­mobilové výrobě v Polské lidové repub­lice.
První automobily, smontované z dílů do­vezených z Gorkého, opustily linku továr­ny FSO počátkem listopadu 1951, postup­ně modernizovaná Varšava se vyráběla až do roku 1973. Samostatnou zmínku si zaslouží poněkud neobvyklá Poběda, ná­padná na první pohled zvětšenou světlou výškou, zakrytými výřezy zadních blatníků a pneumatikami s hrubým terénním dezénem. Tento automobil se pod označením GAZ-M 72 vyráběl v letech 1955 až 1958 a pod nepříliš upravenou civilní karosérií Pobědy ukrýval mechanické skupiny te­rénního vozu GAZ-69. Měl tedy vedle hlavní třístupňové převodovky ještě dvoustupňovou přídavnou převodovku a obě poháněné tuhé nápravy, odpružené podélnými listovými pery. Poběda s poho­nem 4 x 4 byla o poznání vyšší než sério­vý sedan (1790 mm proti 1640 mm), její pohotovostní hmotnost byla asi 1620 kg. Na silnici (s vypnutým pohonem předních kol) dosahoval tento zajímavý automobil největší rychlosti kolem 90 km/h, v terénu si v ničem nezadal s klasickým "gazí­kem". Kvality terénní Pobědy přesvědčivě demonstrovali tři muži - moskevský taxi­kář Lomakin,'novinář Urin a kameraman Tichomirov - kteří úspěšně absolvovali dálkovou jízdu na trase Moskva-Vladi­vostok s průjezdy mimořádně obtížných terénních úseků na Sibiři a Dálném východě.
Na závěr připomeňme ještě jednu kurióz­ní roli. kterou populární Poběda sehrála. Koncem padesátých let se totiž právě ona stala základem aero saní Sever-2, které podle požadavků ministerstva spojů SSSR vyvinula konstrukční kancelář N. I. Kamova (známý konstruktér vrtulníků). Místo kol dostala Poběda lyže (přední se řídily volantem), na zádi se objevil mohut­ný letecký motor typu AI-14 RS s tří listo­vou vrtulí o průměru 2700 mm a aero saně byly na světě. Na sněhových pláních se pohybovaly rychlostí 30 až 35 km/ha za sezónu absolvovaly 12 až 15 tisíc km. Aero saně Sever-2 se plně osvědčily a i v této neobvyklé roli Poběda dokázala. že do ní v Gorkém vložili pořádný kus poctivé práce ..
Jan Tuček • Snímky archív autora
 
SSSR
07.11.2007 20:42:08
ja.murtinger
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one